Ön Bilgi

1 yıl önce Casper Via T8W tabletini satın aldık ve kullanmaya başladık. Daha sonra Temmuz ayında gelen Windows 10 güncellemesine yükselttik ve kullanmaya devam ettik. Bu güne kadar kullanmaya devam ettik ancak sistemi sıfırlamak istediğimizde Windows 10’nun ayarlar menüsünden kurtarma sekmesinden “Her şeyi sil” düğmesine tıkladık ve sistemin ilk haline döneceğini düşündük ama öyle olmadı. Sistem tekrar kurulduktan sonra bizi kurtarma arayüzüyle karşıladı. Bizde sistemi formatlayıp tekrar işletim sistemini kurduk. Bu seferde sürücülerin uyumsuzluğu nedeniyle sistem kullanılmaz hale geldi. Daha sonra diskin içerinde bulunan ve cihazla beraber gelen kurtarma diskini kullanmaya karar verdik. Kurulumu yaptık ve başarılı oldu.

Burada anlatacağımız tüm aşamalar diğer bilgisayarlarda da kullanılabilir…

//Kurtarma Nasıl Yapılır?

 

//1.Aşama

Kurtarma işlemini yapabilmek için öncellikle kurtarma diskine ulaşmanız gerekecek. Bunu yapamak için biraz komut satırı kullanmanız gerekecek. Sistemin bios’una açılışta “ESC” tuşu ile girilebilmektedir. Böylelikle istediğiniz diskten boot edebilirsiniz. Komut satırına ulaşamıyorsanız Windows’un kurtarma menüsünde ulaşabilirsiniz. Öyleyse nasıl yapıldığın anlatalım;

 

SLXL

Öncelikle komut satırını “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine tıklıyoruz. Böylelikle yapacağımız işlemlerde sistem tam yetki verecek.

 

Komut satırını açtıktan sonra ilk yapacağımız işlem “diskpart” komutunu yazmak olacak. Bu komut ile sistemimizdeki tüm diskleri görebileceğiz.

SMXL

Disklerimiz listelendi ve sistemimizde tek disk olduğundan bir tane gösterdi. Şimdi bu diski seçmemiz gerekiyor ve “select disk 0” diyoruz.

Diski seçtikten sonra içerisindeki bölümlendirmeleri görmek için “list partition” diyoruz. Karşımıza diskimiz içerisinde bölümlendirilmiş alanlar gösterilmektedir. Bizim kurtarma diskimiz 4üncü bölümde olduğundan “select partition 4” diyoruz.

Kurtarma bölümünü “select partition 4” diyerek seçtikten sonra diskimizi görünür hale getirmek için “assign” komutu giriyoruz ve exit diye diskpart’an ayrılıyoruz. Daha sonra Bilgisayarımdan diskin görünür hale geldiğinden emin oluyoruz.

//2. Aşama

MLXLİkinci aşamada kurtarma diskinin içerisindeki “install.wim” klasörünü masaüstüne kopyalıyoruz. Kurulum işlemi için bir windows kurulumunu usb diske ntfs formatında oluşturuyoruz (Windows’u usb’den kurma işlemi).

Categories: Donanım

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir