Günümüzün güçlü donanım gerektiren oyunlarını en yüksek ayarlarda oynabilmek birçok bilgisayar için bir hayal. Özellikle firmalar bu sorunu bildiklerinden kendi oyun sunucusu altyapılarını hazırlayarak oyun deneyimlerimizi en üst seviyeye çıkarmak istemektedir. Bu projelerden biri olan ve Nvidia tarafından geliştirilmiş olan GeForce Now.

GeForce Now, Nvidia’nın Dünya üzerindeki farklı lokasyonlarda barındırdığı sunucular üzerine kurulmuş oyunları kişisel bilgisayarınıza kuracağınız GeForce Now uygulaması ile internet bağlantı hızınıza bağlı olarak en iyi ayar ve çözünürlüklerde oyunları bilgisayarınıza yayınlayarak oynamanıza imkan sunmaktadır. Peki bu deneyim nasıldı?

Öncelikle GeForce Now şu aşamada ücretsiz beta şeklinde sunulmaktadır. Beta’ya katıldıysanız size bir aktivasyon kodu verilcek ve hesabınıza aktifleştirmeniz gerekecektir.

Daha sonra GeForce Now uygulamasını kurulumunu yaptıktan sonra Nvidia hesabınız ile oturum açıyorsunuz. Bu aşamadan sonra GeForce Now tarafından desteklenen tüm oyunlar listelenmektedir. Burada istediğiniz oyunu seçiyor ve yayın için bağlantı kurulmaktadır. Ek olarak hatırlatalım GeForce Now üzerindeki oyunu oynayabilmeniz için Steam veya Uplay hesabınızda bu oyunun bulunması gerekmektedir. Yayın kurulumu tamamlandıktan sonra oyun ayarlarına girip çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. Biz testlerimizi Skyrim: Special Edition oyununda tüm ayarlar en yüksek ve 1920 x 1080 çözürlükte 60fps ile oyunu oynadık. (İnternet bağlantısı: 50Mbit Fiber)

Deneyim olarak bireysel oyunda çözünürlüğün yüksekliği ile beraber doku detayları, efektler, oyundaki akıcılığı görebiliyorsunuz. Buradaki belirtilmesi gerek görsel olarak size saf görüntü değil işlenmiş yani sıkıştırılarak gönderilen bir görüntü söz konusu. Dolayısıyla saf halde gördüğünüz netlik ile GeForce Now içerisinde gördüğümüz netlik arasında fark bulunmaktadır.

Bir diğer testimiz CS:GO ile çoklu oyuncu performansını test ettik. Oyunu 1280 X 720 ayarları düşürdük ve 120 FPS noktasına getirdik. Buradaki deneyimde ise rekabet içerikli oyunlarda evde kişisel bilgisayarınızla oynadığınız oyun arasında daha iyi bir deneyim vermedi. FPS olarak daha iyi seviyelerde ancak internetteki gecikme süresi kaynaklı ufak takılmalar olduğunu gördük. Bu deneyim elbette internet hızı, gecikme süresi gibi etkenler farklılık gösterecektir.

Sonuç olarak GeForce Now yüksek çözünürlükte iyi bir deneyim sunduğu ortada. Özellikle kişisel bilgisayarınızın en yüksek ayarlarda oynatabilme gücünü düşündüğümüzde GeForce Now iyi bir alternatif. Ancak internet bağlantınızın hızı yüksek ve mümkünse fiber hat olması, ayrıca internet trafik alanınızın artacağını göz önüne alırsak sınırsız bir internet gerecektir. GeForce Now içerisindeki oyunları oynayabilmek için daha önceden satın almanız gerecek ve bu platform ücretsiz beta sürümü sonrasında belirli bir ücret ile satılacaktır.

Kategoriler: İnceleme

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir