Geleceğin Teknolojisi Esnek Ekranlar

Esnek ekranlar teknoloji dünyasının hale hazırda geliştirilmiş ya da dünya pazarına sunulmayı bekleyen ürünlerden birisidir. 15 yıla aşkın yapılan çalışmalarda E-Paper ve E-Ink isimleri altında geliştirilmiş ancak ürün maliyetli olduğundan seri üretime geçilememiş ve tanıtıma sunulmamıştı.

2013 yılında düzenlenen Tüketici Elektronik Fuarında (CES 2013) görülmesi istenen ve ilgi çekici ürünler arasında Samsung firmasının üretmiş olduğu “YOUM” projesi görücüye çıktı. Samsung üretmiş olduğu ekran esnek olmasına rağman yüksek çözünürlük destekli ve 3D uygulamaları destekleyen bir ekrandı. Bu ekranlar sağ ve sola kırılabildiğinden yer kaplama gibi bir sorun teşkil etmiyor. Örneğin bir gazete ya da bir kitap okumak istediğinizde bu ekranlar üzerinde rahatlıkla okuyorsunuz daha sonra cihaz modülünün içerisine kapatarak yer tasarrufu sağlamış oluyorsunuz.

Esnek ekranlar güç açısından da önemli yere sahip. Bunun sebebi elektronik mürekkep diye ifade edilen bir teknolojiye dayanıyor. Elektronik mürekkep teknolojisi değer tablet ve telefon ekranlarına göre daha az enerji harcıyor ve cihazın daha uzun pil ömrüne sahip olmasına yol açıyor.

Kullanım alanlarına baktığımızda esnek ekranlarda yazma sorun olacaktır. Ekranın esnek olması tabletdeki yazım işlemi gibi kolay olmayacaktır. Bunu sebebi ekranın esnek olması sert bir yüzeydeki ekrandaki gibi yapay tuşlara basmak gerekecektir. İyi tarafı ise dünyamızın etkisi altına alan sosyal ağların her zaman aktif kalmak için yanımızda taşıyacağımız bir cihazınız ve onunda esnek ekranı olacak. Ancak bu ekranlarda herhangi bir iş yapmanız ya da iş yerleri için uygun olduğunu söylenemez.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir