Microsoft Temmuz 2015 yılında piyasaya sürdüğü Windows 10’nun geçen Temmuz ayında 1 yaşına girdi. Microsoft bu 1 yıl içerisinde kullanıcılardan aldığı geri bildirimler ile hatalar, performansı etkileyen etkenler gibi birçok veri topladı. Bu verileri toplayarak hataların ya da verimsiz olan yazılımlar değiştirildi ve geliştirildi. Microsoft bu geliştirme sürecinde her hafta ya da ay boyunca küçük hata düzeltmeleri yayımladı. Ama Windows 10’nun 1 yaşında olması sebebiyle Windows 10 büyük bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile işletim sistemine çeşitli yetenekler getirildi ve geliştirildi. Microsoft Türkiye, Windows İş Grubu Yöneticisi olan Kadir Şener; paylaştığı yazısında Windows 10 yıldönümü güncellemesi hakkında şu konulardan bahsetti;

  • Dokunmatik ekranlarda kullanılbilen ekran kalemleri ile hızlı not alma ve çizim gibi yetenekler kazandırıldı.
  • Windows Defender daha da geliştirildi
  • Microsoft Edge artık diğer rakip web tarayıcılara göre daha az pil tüketiyor.
  • Kişisel asistanınız olan Cortana artık kilit ekranı üzerinde yer alacak ve bilgisayarı açmadan ona komut verebileceksiniz.
  • Bunun yanında başlat menüsü gibi çeşitli görsel yenilik eklendi.Microsoft yıldönümü güncellemesi ile bunları işletim sistemine kazandırdı.

Ancak bizim gözümüze çarpan yenilikler;

  • Artık oturum açma ekranındaki resim sizin kilit ekranınızdaki arka plan resminiz ile aynı ve iki ekran arasında güzel bir efekt ile geçiş yapıyorsunuz.
  • Görev yöneticisinde RAM kısmında artık kullanılan miktarın yanında parantez içerisinde sıkıştırılmış bellek oranı veriliyor. Eskiden bu işlemler kısmında yer alıyordu ve kullanıcılar bundan rahatsızdı.
  • Bir de buna ek olarak “Hızlı Yardım” adı altında size bilgisayarınızda yaşadığınız problem hakkında yardım amaçlı bir program bulunmakta. Bu program ile isterseniz Microsoft Destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Microsoft Türkiye Blog


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir