Günümüzde gelişen teknolojiyle artık birçok işi bilgisayarlarımız üzerinde çalışmak yerine web 3.0 ile birlikte uygulamalar bilgisayarda yüklü olmasa bile bulut tabanlı sistemler üzerinde işlemlerimizi yapabiliyoruz. Bulut teknoloji ise büyük sunucu topluluklarının birçok kullanıcıya herhangi bir mekan ve zaman sınırlaması olmaksızın 7/24 ulaşılabilme imkanı sunmaktadır.

Bulut teknolojilerin kullanım alanlarına baktığımızda özellikle bulut depolama ile örneğin bir sunum dosyasını bilgisayarımızda düzenleyip ertesi gün bunu tabletimiz veya telefonumuzda sunumu gerçekleştirebiliriz. Bulut teknolojilerinde ayrıca sanal bilgisayarlar, veri tabanları gibi geniş bir kullanımı bulunmakta. İşte Microsoft Azure bu saydıklarımızı en iyi anlatan örneklerden bir tanesi.

Microsoft Azure’ da kullanım senaryolarına göre istediğiniz sunucuda, kullanım yoğunluğuna göre ücret ödersiniz. Yani bir depolama aldıysanız bunu 7/24 çalıştırmak yerine belirli bir çalışma planı ile ücret tasarrufuna gidebilirsiniz. Aşağıda Microsoft Azure yönetim panelini görmektesiniz;

Burada biz Microsoft Azure hesabımız Dreamspark ile gerçekleştirdik. Görüldüğü gibi kaynaklar (sunucuların bulundukları merkezler) veri tabanları, sanal bilgisayarlar gibi özellikleri sekmelerde görünmekte. Ücretlendirme konusuna girdiğimizde ise Microsoft bize hesaplayıcı ile karşımıza çıkmakta. Böylelikle farklı senaryolar ve kullanım yoğunluğuna göre fiyat değişmektedir. Tabi son olarak şunuda ekleyelim; sunucuların yerleri için farklı ücretlendirme söz konusu.

Kategoriler: İnceleme

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir