İlerleyen her yeni günde teknolojinin hızla gelişimine tanık oluyoruz. Özellilkle üreticilerin yeni bir ürünü müşterilerine sunmak için kıyasıya bir mücadele hakim. Teknoloji hayatımıza girdikçe sadece belirli teknolojik cihazlar olmaktan çıkıp giyilebilir teknolojilere doğru evrilmeye başladı. Microsoft bu gelişmeyi değenlendirerek yeni bir projeyi duyurdu. Projenin ismi Hololens’di.

Projenin isminden de anlayacağınız gibi hololens, hologram üzerine kurulmuş ve evdeki veya işinizdeki bilgisayar ile senkronize şekilde çalışabilen bir sistemdir. Hololens’in çalışabilmesi için veri işleme teknolojilerinde yenilenmesi gerekmekteydi. Microsoft bu yeni teknolojisine “Hologramlı işlem birimi” olarak adlandırıyor. Bu sistem işlemci ve grafik yongasının tek bir yongada birleştirerek en üst düzey işlemci birimini meydana gelmesi anlamına geliyor. İşlemcinin iyi olması şart, bunun sebebi cihaz aynı anda hologramlı görüntüleri verirken kişinin hareketlerini algılayan sensörler, sesli komut gibi özellikleri eş zamanlı olarak işlemesi gerekiyor. Ayrıca cihaz elinizi ve parmaklarınızı tanıyarak hologramdaki bir buttona tıklama olanağıda sunmaktadır.

Microsoft hololens’in hayatımıza girdiğinde birçok şeyin değişeceği ortada. Özellikle tasarımcılar bu teknoloji ile ekran karşısında göremedikleri hataları bu gözlük ile görme şansları olacak. Bu gözlüğe sahip olabilmek için 3000 Amerikan Dolarını gözden çıkarmak gerekiyor.

Kategoriler: İnceleme

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir