Teknolojilerimiz geliştikçe artık daha iyisi için ve daha fazla fark yaratacak şeyleri daha fazla merak ediyoruz. Bu gelişmeyle beraber artık özellikle görsel becerilerimiz ile örneğin bir filmi ya da bir oyun izlemek yerine artık bir karakter olarak yer alıyoruz. Sanal gerçeklik gözlükleri ile zihnimizi kandırarak gerçek dünyadan ayrılıp sanal dünya içerisinde yaşamaya başlıyoruz. Sanal gerçeklik terimini Nvidia şu şekil tanımlamaktadır: “Sanal Gerçeklik (VR) çevremizi saran 3D dünya ile bizi oyunlara, doğrudan aksiyonun içine alarak oyunları oynama ve yaşama tarzımızı değiştirmeye hazırdır. Başınız hareket ettikçe, görüş alanınız değiştikçe ve uyumlu oyunlarda özel VR kumandalarınızı kullandıkça avatarınız uzanır ve nesnelerle etkileşim için doğal bir şekilde ellerini kullanır.

Nvidia VR Teknolojisi ile destekleyen bilgisayarlarda oyun deneyimini arttırmak amacıyla piyasaya çıkyor. Tabi bu teknolojinin ilk projesi olan Oculus Rift sanal gerçeklik için ilk adımı atmıştı. Bugün işin donanım kısmından farklı olarak yazılımların desteklenmesi için çaba gösteriliyor. Örneğin Dünyanın en büyük oyun platformlarından olan Steam pastadan bir dilim almak için yazılımlarını geliştiriyor ayrıca oyun üreticilerine destek veriyor. Hatta bilgisayarınız VR teknolojisini desteklediğini veya desteklemediğini öğrenmek için bir yazılım bile geliştirdi. Yine oyun pazarında söz sahibi olan Sony, Playstation 4’de VR teknolojisini getirmeye hazırlanıyor.

Görüldüğü gibi artık oyunculara gerçek dünyadan ayrılıp ya da ekran başından ayrılamak üzere oyunda ya da filmde sizi gerçek bir karakter yaparak oyun dünyasına çağırmak istiyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki bu teknoloji ilk aşamada o kadar ucuz olmayacaktır. Tabi ilerleyen zamanlarda “Her evde bir sanal gerçeklik gözlüğü” olacağı hiç süphesiz…

Kaynak:

  • http://www.nvidia.com.tr/object/virtual-reality-technology-tr.html
  • https://www.oculus.com/en-us/
  • https://www.playstation.com/tr-tr/explore/playstation-vr/
Kategoriler: İnceleme

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir