Windows 10 Mobile Güncellemesi (Upgrade)

Microsoft’un geçtiğimiz Temmuz ayında piyasaya sürdüğü Windows 10 artık diğer platformlarda da  kendini göstermeye başladı. En küçük geliştirme kartından en güçlü bilgisayarlara kadar her alanda kendisini göstermek istediği ortada. Geçtiğimiz haftalarda Windows 10 Mobile sürümünü yayımladı ve kullanıma uygun hale getirdi. Bu güncelleme ile “Farklı platformlar ama tek Windows” sloganı gerçekleşmeye başladı.

Yeni Windows 10 Mobile ile yaşadığımız deneyimi anlatmaya başlayalım;

  • İlk olarak Lumia telefonunuzun Windows 10 Mobile sürümüne uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerek. Bunun için Windows Uygulama Marketinden “Update Advisor” adlı programı indirmeniz gerekiyor. (https://www.microsoft.com/tr-tr/store/apps/upgrade-advisor/9nblggh0f5g4)
  • Daha sonra uygulamayı çalıştırıp telefonun uyumuluğunu ve Windows 10’nun indirilip indirlmeyeceğini sormakta ve kutucuğu işaretleyerek işlemlere devam ediyoruz. Bu esnada indirmeyi kabul ettiğimizde ayarlarda “Telefon Güncellemeleri” de Windows 10 inmeye başlayacaktır. Güncelleme işlemi bu şekilde ilerlemektedir.
  • İlerleyen süreçlerden bahsedecek olursak ilk güncellemeden sonra bütün uygulamalarınız güncellenmeye başlayacaktır. Hemen ardından bir sistem güncellemesi ile telefonunuzu kullanmaya başlacaksınız.

Deneyimlerden bahsedersek bir kere masaüstü Windows 10’daki uygulamaların farkı yok. (Microsoft tarafından yazılmış uygulamalar) Örneğin haber, hava durumu gibi… Oyuncular için Xbox uygulaması ayı özelliklerde telefonunuzda. Hatta Xbox One cihazınıza bağlanabiliyor. Masaüstü Windows 10’daki ayarlar menüsü aynı başlıklar aynı şekilde yer almakta. Eğer cihazlarınızı Microsoft Hesabı ile kontrol ediyorsanız tüm dosyalarınıza ve tüm işlerinizi yapmanız mümkün.

Son olarak Microsoft’un uygulama marketi her ne kadar bir Apple ya da Android kadar zengin olmasa da bir gerçek var Microsoft’un yazılım becerisi her platfromda kendisini göstermekte ve yarın mobil telefon yarışından birinci olarak çıkacağı şüphesiz.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir