Oyun konsolları belirli bir amaçla üretilen gerek güçlü donanımları gerekse yazılımları ile birer bilgisayardır. Ancak bu cihazların kişisel bilgisayarlardan farkı kapalı birer kutu olmalarıdır. Dolayısıyla bilgisayar kadar esnek olmamaları sebebiyle kullanıcıların onarım için müdahale alanını sınırlamaktadır.

Haziran 2016 tarihinden beri Xbox One X kullanıcısı olarak Şubat 2020 tarihine kadar cihazı sorunsuz olarak kullandım. Ancak bu tarihten sonra cihazda belirli sorunlar ortaya çıktı;

Oyunların indirilmesi için konsola talimat verildiğinde belirli bir süre sonra indirmenin kesilmesi. (İnternet bağlantısında sorun bulunmamaktaydı. Hatta konuyla ilgili internet sağlayıcısının (Superonline) güvenlik duvarında engel olabilmesine karşı çağrı merkezi ile görüşülüp olmadığı teyit edildi.)Konsola açma veya kapatma komutları verildiğinde E102 hata kodu vermesi. (Güç döngüsü yöntemi ile o hata aşılabiliyor ancak sonraki süreçte yeniden hata ile karşılaşıyorsunuz.)

Konsol üzerinde 1 hafta kadar uğraşmama rağmen sorunların çözülmemesi üzerine ya anakart ya da harddisk üzerinde sorun olabileceği düşüncesi oldu. Bu noktadan sonra Xbox Teknik desteğine ulaştım.
Xbox Türkiye teknik destekte konsolumla ilgili problemde Sena Hanım destek oldu. Yaklaşık yarım saat görüşmemizde tüm çözüm problemleri eledikten sonra servis kaydı açıldı ve cihazın onarıma gönderilmesi planlandı. UPS kargo aracılıyla size verilen gönderi kodu ve servis numarasını kutuya yazdıktan sonra kargoya teslim edildi (Önemli: Gönderi kutusuna sadece cihaz koyulmaktadır. Geri kalan fatura, güç kablosu, kontrolcü gibi aksesuarları kutuya koymayın). Cihaz servise ulaştıktan sonra Microsoft Hesabı sayfasında takibi sürdürürken cihazın seri numarasını değiştiğin fark ettim ve sonrasında da başka bir cihaz gönderildi. Gelen cihaz daha önce kullanılmış, arıza sonrası onarımdan geçirilmiş ve tüm testleri yapılmıştı. Kısacası yenilenmiş (Refurbished) cihazdı. Cihaz elime ulaştığından beri herhangi bir sorun olmadı. Cihaz üzerinde tespit ettiğim bir nokta da önceki cihazımda fan hızı düşükken yeni cihazda bir miktar daha arttırıldığını gördüm. Fan stabildi, herhangi bir rahatsız edici ses bulunmamaktaydı.

Ek olarak internette konuyla alakalı başka yazılarda bulunmaktadır. Başka cihaz gönderilip tekrar sorun yaşayan ya da kargoda gönderim esnasında cihazın hasar görmesi gibi sorunların yazıldığını gördüm. Kendi yaşadığım deneyim şu ana kadar sorunsuz oldu. Ancak ileride cihazın ne durumda olacağını zaman gösterecek.

Kategoriler: Rehber

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir