Xbox One X piyasadaki en güçlü konsol olarak ortaya çıktı. Özellikle 4K desteğini bazı oyunlarda 60 Fps desteğini vermesi kendisi gücünü kanıtlar nitelikteydi. Şimdi sizlere soru başlıkları içerisinde Xbox One X deneyimini anlatmaya başlayalım.

Kutu açılışından konsolu ilk başlatmaya kadar ki süreç nasıldı?
Xbox One X’in kutusunu ilk açtığınızda içerisinde 1 Aylık Game Pass, 15 günlük Gold üyeliği mevcuttur. Kutudan 4k destekli HDMI kablosu, güç kablosu, kontrolcü ve pil çıkmaktadır. Konsolun ethernet veya wifi, güç  ve ekran bağlantısını yaptığınızda ilk açılışta sistem güncellemeleri yapılmaktadır. Yaklaşık 4gb boyutunda olur internet hızınıza göre güncelleme süresi değişecektir.
Sistem güncellendikten sonra konsolun arayüzü ile baş başa kalıyorsunuz. Size önerim hemen kutudan çıkan GamePass kodunu girmeyin ve Windows Store’dan 15 günlük deneme süresini başlatın. Gold üyeliğinizi de o ay ki ücretsiz verilen oyunlara göre kullanabilirsiniz.

Xbox One abonelik sistemleri nasıl işlemektedir?
Gold, GamePass, EA Access üyelikleri mevcuttur. İlk olarak Gold üyeliğinden bahsedelim. Gold üyeliği sizlere online ortamda çoklu oyuncu imkanını sağlamaktadır. Ayrıca her ay hem Xbox One için hem de Xbox 360 oyunu hediye etmekte ve hesabınıza bu oyunları ekleyebilirsiniz.
İkinci üyelik GamePass. Bu üyelikte hiçbir ücret ödemeden 100’ün üzerinde oyunu ücretsiz bir şekilde oynama imkanına sahipsiniz. Konsolu ilk aldığınızda başlarda oyun almak istemezseniz çok başarılı bir sistem olduğunu söyleyebilirim. Örnek vermek gerekirse büyük çaplı oyunlarda Rise Of Tom Raider, Battlefield 1, The Division gibi oyunları indirip ücretsiz olarak oynadık. Oyun ilerlemeleriniz bulut tabanına (Onedrive) üzerine kaydedilmektedir. Özellikle Gamepass üyeliğiniz biterse veya o oyun GamePass listesinden kalkığında isterseniz %10 indirim ile satın alabilir ve oyun keyfinize devam edebilirsiniz. Hiçbir şekilde oyun ilerlemeleriniz silinmeyecektir.
Üçüncü seçeneklerden EA Access aboneliği. İçerisinde çeşitli oyun indirimleri yer alan Gamepass aboneliğindeki gibi belli aralıklarla EA oyunlarını ücretsiz oynamak ve yeni oyunların önceden deneme fırsatı vermektedir.

Xbox One’nın oyun kütüphanesi nasıldı?
Xbox için yapılmış oyun sayısı Playstation’a göre daha az sayıda olduğunu görebilirsiniz. Burada ne oynamak istediğiniz veya ne deneyimlemek istediğiniz önemli. Xbox üzerinde Halo, Forza gibi oyunlar bu konsolun büyük çaplı oyunlarıdır. Ancak siz bilgisayara çıkan oyunları konsolda kaliteli, herhangi bir takılma olmadan oynamaksa amacınız bu konsol tercihiniz olacaktır.

Oyunların indirme boyutları nasıldı?
Oyunlar özellikle Xbox One X için güncellenmiş ise bazen 30 GB bazen ise 70 GB kadar boyutları olabilmektedir. Ancak sadece Xbox One oyunu ise One X’e göre daha az boyutta olduğunu gördük. Burada sizlere tavsiyemiz özellikle bir işte çalışanlar sabah evden çıkamadan konsola indirme işlemini verip (konsolu ayarlar sekmesinden hiçbir zaman kapatma şeklinde ayarlanması gerekmektedir) akşam işten geldiğinizde oyun hazır olmuş oluyor. Bu şekilde büyük boyutlu indirmeleri yapabilirsiniz.

Xbox One X deneyimimiz kısaca bu şekildeydi. Bu konsolu 2 sebepten dolayı alınmıştır. İlki bugün piyasada bu donanımda bir bilgisayar toplayamıyorsunuz. İkinci sebep konsol sadece oyun üzerine yapıldığında stabil ve bilgisayardaki oyun sırasında oluşan takılmaların hiçbiri yaşanmamaktadır. Karar sizin, biz memnun kaldık. Yukarıdaki yazımızda da belirtiğimiz gibi ne deneyimlemek istiyorsunuz? Öncellikle buna karar vermeniz gerekecektir.

Kategoriler: İnceleme

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir